berta

Lielais Kristaps 2017

Nacionālā kino balva šogad norisinājās no 9. līdz 11.novembrim, svinot apaļu 40 gadu jubileju. Atklājot festivālu, tika godināti Mūža balvas saņēmēji – Latviešu Zīmētās animācijas aizsācēji, Roze Stiebra un Ansis Bērziņš. Kopumā tika izrādītas vairāk kā 50 jaunās latviešu filmas, arī kopražojumi ar citām valstīm, jauno studentu filmas un īsfilmas.

Pirmizrādes


Savas pirmizrādes Lielajā Kristapā piedzīvoja 15 filmas – gan konkursam nominētas, gan ārpus konkursa pirmizrādes, kā arī dokumentālās filmas un īsfilmas. Veiksmīgākās no tām, manā skatījumā:


“Mūsējie” un “Lidija” no īsmetrāžas dokumentālajām filmām. Divi pavisam dažādi stāsti par Latviju.


“Mūsējie” (rež. Matīss Spaile) ir stāsts par Olimpiskajiem čempioniem, par viņu ceļu uz izaugsmi un palikšanu savā dzimtenē, par spīti tam, ka tie ir aicināti startēt zem citu valstu karogiem.


“Lidija” (rež. Andrejs Verhoustinskis) stāsta par Lidiju Doriņinu-Lasmani, par šausmām, kuras skārušas viņu un mūsu valsti – padomju okupāciju, Otro pasaules karu un Pāvilostas ebreju nošaušanu, parādot to caur Lidijas mūža gaitām. Personiskais un spēcīgais stāsts, kas atklāts 35 minūšu tuvplānā, ieguva balvu par labāko īsmetrāžas dokumentālo filmu,


“Ar putām uz lūpām” (rež. Jānis Nords)
Filmas “Mammu es tevi mīlu” režisora jaunākā filma krietni atšķiras no iepriekšējās – šoreiz attiecību trilleris par izbijušu policitu un kaujas suņu treneri, kurš nonāk aizraujošā un neparedzamā notikumu virpulī.


“Ziemeļu Gaisma. Komponista dienasgrāmata” (rež. Renārs Vimba)
Filma, kas noslēdza festivālu - iedvesmojošs stāsts par meklējumiem pēc iedvesmas, kas aizved komponistu Ēriku Ešenvaldu Arktikas tālēs, caur Islandi, Grenlandi un Aļasku. Grūtajā ceļā, meklējot savas mākslinieciskās idejas piepildījumu, komponista ekspektācijas saduras ar dzīves prozaisko pusi.

Apbalvošanas Ceremonija

Balvu ieguvējus par nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas filmu nozarē paziņoja svinīgajā noslēguma ceremonijā š.g. 13. novembrī, kopumā apbalvojot laureātus 23 kategorijās. Vakaru vadīja aktieris Egons Dombrovskis, par muzikālo noformējumu gādāja grupa "Ezeri", bet vizuālo noformējumu radīja māksliniece Anna Heinrihsone.

Laureāti

Par labāko pilmetrāžas filmu tika atzīta spēlfilma “Melānijas Hronika” (rež. Viesturs Kairišs), tā arī saņēmusi visvairāk – sešus Lielos Kristapus (arī par Labāko režisoru, Labāko operatoru, Labāko aktrisi - Sabīne Timoteo, Labāko mākslinieku un Labāko kostīmu mākslinieku. Melānijas Hroniku Latvijas eksperti šogad izvirzījuši cīņai par iespēju kandidēt ASV Kinoakadēmijas balvai nominācijā Labākā ārzemju filma.

Dokumentālā filma “Atbrīvošanas Diena”, kas stāsta par grupas “Laibach” koncertēšanu izolētajā Zimeļkorejā, ieguva četrus Lielos Kristapus (Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma, Labākais dokumentālās filmas operators, Labākais skaņu režisors un Labākais montāžas režisors).

Animācijas filmu laukā debitēja režisora Edmunda Jansona filma “Bize un Neguļa”, tā saņēma trīs Lielos Kristapus (Labākā animācijas filma, Labākais animācijas režisors, Labākais scenārists).
Arī spēlfilma “Pirmdzimtais” (rež. Aiks Karapetjans) saņēma trīs balvas - Labākais aktieris (Kaspars Znotiņš), Labākais komponists (Andris Dzenītis) un par Labāko grima mākslinieku (Maija Gundare).

Divus Lielos Kristapus nopelnīja Latvijas skatītāju iemīļotā bērnu piedzīvojumu filma “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru” (rež. Varis Brasla) - Labākā aktrise otrā plāna lomā (Vizma Kalme) un Labākais aktieris otrā plāna lomā (Uldis Dumpis), kā arī dokumentālā filma par leģendāro scenogrāfu Andri Freibergu “Pasaka par tukšo telpu” (rež. Krista Burāne) – Labākais dokumentālās filmas režisors (Krista Burāne) un Labākais animācijas mākslinieks (Toms Burāns).

Par labāko studentu filmu tika atzīta ”Septiņas neveiklas seksa reizes. Pirmā daļa” (rež. Liene Linde).

Atbalstītāju Balvas

Divas balvas saņēma arī jaunā režisora Matīsa Kažas dokumentālā filma “Vienu biļeti, lūdzu!” - laikraksta Diena atzinību un informatīvā atbalsta dāvanu, kā arī Starptautiskās kinokritiķu asociācijas FIPRESCI Latvijas nodaļas balvu.

DELFI Skatītāju balvu šogad ar pārliecinošu balsu pārsvaru saņēma Vara Braslas filma “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru”. Kinoteātrī Splendid Palace skatītākās filmas balvu saņēma – V. Kairiša “Melānijas hronika”.

Pilnu Lielā Kristapa 2017 laureātu sarakstu skatiet arī šeit.

Autors: Kristians Fukss

 

Built with Berta.me