berta

Ceturtdiena, 7.septembris:  Atklāšana pirms atklāšanas.

     Lai gan Rīgas starptautiskā filmu festivāla oficiālais  atklāšanas pasākums paredzēts tikai piektdienas vakarā, jau dienu iepriekš pulcējamies kinoteātra Splendid Palace Mazajā zālē, lai ievadītu festivālu ar pirmo filmu seansu – Žanetes Skarules dokumentālo projektu “Lidojošo mūku templis”.
     Filmas uzmanības centrā iekadrēts latviešu arhitekts Austris Mailītis un viņa ceļš no Austrumu filozofijā iesakņotās vīzijas par levitējošiem mūkiem līdz realizētam ēkas projektam Ķīnas kungfu un dzenbudisma šūpulī  Šaoliņā. Filmā templis tiek uzsvērts kā saskarsmes punkts starp Austrumu un Rietumu pasaules uztveri, kurā, garīgajam iedzīvinot materiālo un materiālajam ietekmējot garīgo, var sasniegt pārsteidzošus rezultātus, taču arī deformēt sakotnējo vīziju. Šķiet, tieši šī novirze no iecerētā ir aspekts, kas filmas kulminācijā izgaismots visvairāk, tomēr, uz īsu sarunu noķerot pašu filmas varoni, viņa sajūtas atklājas mazāk saasinātas, nekā varēja noprast no kino ekrāna. “Nu, ir jau jocīgi. Tomēr tas jau to procesu padara interesantu,” Austris atzīst.
     Seansam noslēdzoties ar filmas komandai veltītiem apsveikumiem un sirsnīgiem aplausiem, kopā ar pārejiem viesiem ieplūstam Versaļas zālē, kur pārsteigumam sarūpēti ēdieni un dzērieni latgaļu gaumē - cienasts no arhitekta dzimtā novada. Baudot Latgali Verseļā, Rīgas centrā, negaidīti nāk apjausma. Šis festivāls arī ir tāds kā amfiteātris lidošanai, kā saskarsmes punkts, kas saved kopā filmu veidotājus un skatītājus, pieredzējušus kritiķus un jaunākos vertētājus, mākslas un dokumentālo, Baltijas un arī citu Eiropas reģionu kino. Līdzīgi kā Šaoliņas templis, šis festivāls no katras puses izskatās mazliet citādi.
      Filma, kas izslēdz jebkādu nepieciešamību pēc garākiem ievadvārdiem, liek nojaust - ja  festivāls turpināsies līdzīgi kā iesācies, tad sagaidīt var kaut ko mazliet jocīgu, bet neapšaubāmi ļoti interesantu.

 

Built with Berta.me